ارزیابی دارایی‌ جهت مهاجرت و ارزیابی املاک برای مهاجرت

ارزیابی دارایی و املاک جهت مهاجرت ( کارشناسی ملک برای سفارت ) و برآورد توان مالی متقاضیان اخذ ویزا، در هنگام درخواست و مراجعه به دفاتر رسمی اخذ ویزاهای خارجی و همچنین سفارتخانه‌ها و کنسولگری‌های خارجی مورد درخواست است.

از طرفی اخذ ویزا با عناوین مختلف کاری، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری همه کشورها، نیازمند تعیین و مشخص نمودن وضعیت دارایی‌ها، تمکن مالی و همچنین سوابق مالی فرد متقاضی است. گزارش‌های موردنیاز جهت تکمیل پرونده متقاضیان اخذ ویزا لازم است توسط افراد دارای صلاحیت تهیه و تأیید گردند.

در ایران تنها مرجع مورد تأیید جهت تهیه گزارش‌های ارزیابی کارشناسان رسمی دادگستری هستند. ذیلاً نحوه ارزیابی هریک از دارایی‌های موردقبول جهت اخذ ویزاهای مهاجرتی را مختصراً توضیح می‌دهیم.

ارزیابی کارخانجات جهت مهاجرت :

یکی از دارایی‌هایی که افراد متقاضی اخذ ویزاهای سرمایه‌گذاری در ارزیابی املاک و دارایی‌های خود برای مهاجرت مدنظر دارند، گاهی دارایی مربوط به کسب‌وکار، شرکت و یا کارخانه آن‌هاست، به‌منظور ارزیابی کارخانجات لازم است این مورد از سه جنبه مورد ارزیابی قرار گیرد.

ارزیابی عرصه کارخانجات ممکن است با توجه به نوع عرصه که در شهرک‌های صنعتی واقع باشد و یا خارج از مجموعه‌های شهرک صنعتی، نوع عرصه دارای برگ واگذاری شرکت شهرک‌های صنعتی به‌عنوان گواهی مالیکت باشد و یا ملک دارای سند مالکیت تفکیکی عرصه باشد، ارزش عرصه متفاوت باشد.

در مورد اعیانی نیز اگر اعیانی احداثی دارای مجوز ساخت، پروانه ساختمانی و گواهی پایان‌کار از شهرداری و یا شرکت شهرک‌های صنعتی باشد، ارزش‌گذاری اعیان می‌تواند متفاوت باشد، از طرفی نوع کاربری و مصالح بکار رفته در احداث بنا و سایر مشخصات اعیانی احداث‌شده، ازجمله عواملی هستند که در ارزیابی اعیانی کارخانجات تأثیرگذارند.

بخش دیگری از دارایی ماشین‌آلات، تأسیسات و تجهیزات کارخانه است، برای ارزیابی این بخش از دارایی نیز، علاوه بر مستندات مربوط به مالکیت، محاسبه استهلاک و ارزش‌گذاری به‌روز ماشین‌آلات موردتوجه است.

ارزیابی-کارخانجات
ارزیابی کارخانجات برای مهاجرت

کارشناس ارزیابی خودرو برای مهاجرت:

خودرو ازجمله دارایی‌های منقول فرد است که به جهت قابلیت نقدشوندی و امکان انتقال پول حاصل از فروش آن، به‌عنوان یکی از دارایی‌های موردقبول در اخذ ویزاهای سرمایه‌گذاری، کاری و کارآفرینی جهت مهاجرت و کار است.

ارزیابی خودرو شامل تعیین اصالت خودرو، اثبات مالکیت فرد متقاضی و ارزش‌گذاری به قیمت روز خودرو است. طی دهه گذشته رشد فزاینده قیمت خودرو، تنوع و تکثر برندها و مارک‌های خودرو، نحوه ارزیابی و قیمت‌گذاری این نوع دارایی را پیچیده کرده است.

ارزیابی برند و امتیازات:

برند و امتیازات ازجمله دارایی‌هایی هستند که در ارزیابی املاک و دارایی‌ها جهت مهاجرت به آن توجه می‌شود و مالک آن‌ها به سهولت می‌تواند آن‌ها را به پول نقد تبدیل کند، اما به جهت اینکه ارزیابی دارایی‌های نامشهود، به نسبت دارایی‌های مشهود پیچیدگی و دقت نظر بیشتری را می‌طلبد، لذا ارزیابی برند و امتیازات نیازمند بررسی و جلب نظر کارشناس صاحب‌نظر و متخصص در حوزه‌های مختلف رشته‌های کارشناسی است.

ارزیابی املاک، ساختمان، آپارتمان:

ازجمله اصلی‌ترین دارایی قابل ارزیابی که تعداد و ارزش آن نسبت به سایر دارایی‌ها بیشتر است، ارزیابی املاک و قیمت‌گذاری ملک با توجه به موقعیت، نوع کاربری، سال ساخت و… همچنین سایر شاخصه‌های تأثیرگذار در ارزیابی املاک صورت می‌پذیرد.

یکی از اساس‌ترین موضوعات موردتوجه در تهیه و ارائه گزارشات ارزیابی جهت مهاجرت، موضوع اثبات مالکیت است، لذا با توجه به اینکه گزارشات ارزیابی دارایی در صورتی موردقبول است که پس از تأیید کارشناس، گزارش ترجمه رسمی و ممهور به مهر وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری باشد، لذا داشتن سند مالکیت قطعی (نه قولنامه عادی) برای تهیه گزارشات ارزیابی حتمی و لازم است.

ارزیابی-املاک
ارزیابی املاک و ساختمان 

اشتراک گذاری متن

به بالای صفحه بردن