تصویر هدر سیاست حکومت استرالیا

سیاست و حکومت استرالیا

سیاست و حکومت استرالیا، حاصل تجمیع قوانین، مجلس و ساختارهای اجراییِ شش ایالت (State) و دو منطقه خودمختار (Self-governing Territories) است. درواقع تصمیم‌گیری‌های سیاسی و نظامی توسط دولت مرکزی یا فدرال گرفته می‌شود و الباقی، به‌صورت داخلی، از ایالتی به ایالت دیگر متغیر است.

پرچم استرالیا
پرچم استرالیا

نگاهی به یک پادشاهی مشروطه که توسط Economist Intelligence Unit “دموکراسی کامل” معرفی‌شده

سیاست و حکومت استرالیا اگرچه به‌صورت سنتی تحت پرچم ملکه الیزابت دوم در بریتانیا اداره می‌شود، اما در عمل این تنها یک واقعیت تشریفاتی است و ساختار سیاسی استرالیا، کاملاً مستقل، بر اصل تفکیک قوا پیش می‌رود. اگر قصد مهاجرت به استرالیا رادارید باید کمی از دنیای سیاست این کشور نیز بدانید.

سیاست و حکومت استرالیا، رونوشتی از انگلستان

سیاست و حکومت استرالیا، رونوشتی است ازآنچه در انگلستان روی می‌دهد. به بیان دقیق‌تر، مردم در انتخابات شرکت می‌کنند، یک مجلس تشکیل می‌دهند، رهبر حزب برنده انتخابات (آن‌که اکثریت را به دست آورد)، نخست‌وزیر می‌شود و کابینه تشکیل می‌دهد. در این میان چند نکته جالب وجود دارد، اول اینکه کابینه مستقیماً در هر زمینه‌ای به مجلس پاسخگو است، دوم اینکه زن و مرد می‌توانند پست نخست‌وزیری را اشغال کنند و در آخر اینکه، محدودیتی برای باقی ماندن در پست نخست‌وزیری وجود ندارد، مادامی‌که حزب شما اکثریت مجلس را به دست می‌آورد، نخست ویر خواهید بود.

پرچم استرالیا
پرچم استرالیا

اصل تفکیک قوا، کلید برقراری دموکراسی در استرالیا

وقتی در سال ۱۹۰۱ میلادی، ساختار سیاست و حکومت استرالیا، بانام “دموکراسی فدرال” بنانهاده شد؛ اصل اساسی، “تفکیک قوای دادگستری”،” قانون‌گذاری” و “دولت اجرایی” از هم بود. با تکیه‌بر این مسئله، امکان نظارت نهادهای مختلف بر هم فراهم می‌آمد و بروز و ظهور دیکتاتوری شخصی، امری غیرممکن به نظر می‌رسید. با این تفاسیر می‌توان درک کرد که چرا سیستم تدوینِ سیاست و حکومت استرالیا آن‌قدر به خود اطمینان داشته که امکان انتخاب یک شخص اجرایی به‌عنوان نخست‌وزیر را در سال‌های متوالی مجاز دانسته است (تصویر ۳، “سر رابرت منزل”، فردی که سال‌های سال بر مسند نخست‌وزیری استرالیا تکیه زد).

بازیگر اصلی سیاست و حکومت استرالیا

سیاست و حکومت استرالیا اگرچه در کل نسخه‌ای است ازآنچه در بریتانیای کبیر می‌گذرد، اما در نهان، مدل مجلسی ایالات‌متحده را دنبال می‌کند؛ یعنی، مجلس یا مجلس این کشور به دو قسمت کنگره و سنا تقسیم می‌شود. کنگره هر سه سال یک‌بار، باروی مستقیم مردم، صد و پنجاه نماینده پیدا می‌کند و سنا به‌صورت هر شش سال یک‌بار، هفتادوشش سناتور به‌صورت ایالتی در خود می‌بیند. تنها نکته این است که تعدادی از نمایندگان سنا (آن‌ها که از مرکز و شما هستند) به‌صورت استثنا، هر سه سال یک‌بار، هماهنگ با نمایندگان کنگره، یا مجلس سفلا به سنا راه می‌یابند.

سیاست و حکومت استرالیا

بامطالعه این متن، به نظر می‌رسد درباره سیاست و حکومت استرالیا نکات مهم و برجسته را در اختیاردارید. هر سه سال یک‌بار مجلس انتخاب می‌شود و نخست‌وزیر، قوای سه‌گانه کاملاً از هم مجزا هستند و دولت، مستقیم از دل مجلس بیرون می‌آید و به نمایندگان پاسخگو است. حالا با اطمینان می‌توان گفت که اطلاعات سیاسی شما برای مهاجرت به کشور استرالیا کافی است.

افرادی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند می‌توانند از طریق اخذ یکی از انواع ویزاها مانند ویزای سرمایه‌گذاری، کاری و… نسبت به اقامت در استرالیا و یا یکی از ایالات کشور استرالیا اقدام کنند.

امتیاز به این مطلب:

0 / 5. 0

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن