کشور استرالیا

کشور استرالیا برای زندگی


موقعیت جغرافیایی کشور استرالیا:

کشور استرالیا و بطور کلی قاره اقیانوسیه از نظر تنوع آب و هوایی، محیط‌زیست، اقلیم و … به‌موجب موقعیت جغرافیایی که در نیمکره جنوبی دارد، ازنقطه‌نظرهای مختلف و متفاوتی موردتوجه و حائز اهمیت بوده و باعث شده تا کشور استرالیا برای زندگی بسیار انتخاب خوبی شود.

اقیانوسیه کوچکترین قاره جهان و در نیمکره جنوبی قرار دارد، کشورهای استرالیا، نیوزلند و گینه‌نو را در بر می‌گیرد. کشور استرالیا به مساحت تقریبی ۷,۶۸۶,۸۵۰ کیلومترمربع است. همسایگان استرالیا از سمت جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از شرق به اقیانوس آرام، از غرب به اقیانوس هند و از شمال به چندین دریا و خلیج  متصل می‌شوند.

استرالیا سرزمینی هموار است که تنها در غرب، فلات غربی استرالیا و در شرق رشته‌کوه‌های استرالیا به چشم می‌خورد، مناطق دیگر سرزمین‌های هموار، خشک‌ و خالی از سکنه است. تفاوت آب و هوایی در این کشور بسیار جالب‌توجه است، این رخداد را این‌گونه می‌توان توصیف کرد، زمانی که در ایالت شمالی استرالیا مردم با هوای گرم و معتدل زندگی می‌کنند در ایالت جنوبی، زمستان سردی همه‌جا را فراگرفته است. استرالیا سرزمین چهارفصل اقیانوسیه با تمام گوناگونی و تنوع زیست‌محیطی همگان را به حیرت واداشته است.

کانادا برزیل آمریکا روسیه چین هند استرالیا
جمعیت (نفر) ۳۷,۱۸۱,۴۰۰ ۲۰۹,۴۶۶,۰۰۰ ۳۲۵,۷۰۰,۰۰۰ ۱۴۴,۳۰۰,۰۰۰ ۱,۳۹۱,۳۰۰,۰۰۰ ۱,۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ ۲۲,۷۵۱,۰۱۴
مساحت (km2) ۹,۹۸۴,۶۷۰ ۸,۵۱۵,۷۶۷ ۹,۸۳۴,۰۰۰ ۱۷,۱۰۰,۰۰۰ ۹,۵۹۷,۰۰۰ ۳,۲۸۷,۰۰۰ ۲۲,۷۵۱,۰۱۴
تراکم جمعیتی(km2/نفر) ۳٫۷۲ ۲۴٫۶۰ ۳۳٫۱۲ ۸٫۴۴ ۱۴۴٫۹۷ ۴۰۲٫۸۰ ۲٫۹۶

بررسی میزان جمعیت و وسعت کشورهای مختلف که دارای وسعت سرزمینی زیادتری نسبت به سایر کشورها هستند ازجمله شش کشور پهناور جهان در مقایسه با کشور استرالیا نشانگر میزان تراکم جمعیتی بسیار کم این کشور است، تراکم جمعیتی در این کشور تقریباً کمتر از سه نفر در هر کیلومترمربع است. بااین‌وجود با توجه به اقلیم آب و هوایی و همچنین گستردگی کشور استرالیا، در مناطق ساحلی و خصوصاً جنوب شرقی تراکم جمعیتی بسیار بالایی را شاهد هستیم. شهرهایی مثل سیدنی، کانبرا، آدلاید، نیوساوت ولز و … در مقایسه با سایر مناطق بیشترین تراکم جمعیتی را دارند. از دلایل پرجمعیت بودن مناطق ساحلی می‌توان سرسبز بودن و داشتن آب‌وهوای خوب را برشمرد. کانبرا که پایتخت استرالیاست جمعیتی بیش از ۳۲۵ هزار نفر دارد، این شهر با طرح قبلی برای هدف‌های بزرگی طراحی شده است و در توسعه این کشور نقش بسزایی داشته است.

ایالت‌های کشور استرالیا برای زندگی :

استرالیا از هفت ایالت و چند جزیره تشکیل شده است که عبارتند از:

  • ایالت استرالیای غربی
  • ایالت استرالیای جنوبی
  • قلمرو شمالی
  • ایالت ویکتوریا
  • ایالت کوئیزلند
  • ایالت نیو‌‌ساوت‌ولز

کشور استرالیا
کشور استرالیا

تراکم جمعیتی کشور استرالیا برای زندگی یکی از پایین‌ترین تراکم‌های جمعیتی در جهان است، طی دهه‌های گذشته میانگین نرخ رشد جمعیت در این کشور سالانه ۱٫۲۲ درصد بوده است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشو متولد می‌شود. ساکنین بومی این کشور قریب به نیم میلیون نفر و در حدود ۲٫۵ درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند. این سرزمین مساحتی معادل کشور آمریکا داشته و حدوداً ۲۵ برابر جزیره بریتانیا است. مساحت کشور استرالیا دو برابر مجموع مساحت کشورهای هند و پاکستان است.

استرالیا کشوری چهارفصل است، به‌طوری‌که تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها سرد است، اما آنچه نیاز امروز زندگی شهری است هوای پاک است که در این سرزمین بسیار فراوان و بی‌نظیر است. شهر ملبورن ازنظر آب‌و‌هوایی مانند کشور انگلستان است، آب‌وهوای سیدنی معتدل و میزان بارش باران در آن بیشتر از سایر شهرهاست به‌نحوی‌ که در تابستان‌ها نیز کم‌وبیش باران می‌بارد، حداکثر دما در سیدنی به ۱۷ درجه می‌رسد و بسیار معتدل است.

اقتصاد این کشور شامل دو بخش خصوصی و دولتی است، ازنظر اقتصادی در زمره کشورهای با اقتصادی پویا و رو به رشد قرار می‌گیرد، ازنقطه‌نظر شاخص‌های انسانی شامل بهداشت و درمان، شرایط اجتماعی و … جزو کشورهای پیشرفته است و شهرهای شاخص این کشور در زمره شهرهای با شرایط عالی برای زندگی قرار می‌گیرند.

ازنظر قومیتی ساکنین این سرزمین شامل انگلیسی‌ها، ایرلندی‌ها، اسکاتلندی‌ها و هلندی‌ها هستند، موج جدید مهاجرت به استرالیا و شرایط کشور استرالیا برای زندگی طی دهه‌های گذشته ترکیب جمعیت این کشور را به سمت قومیت‌های آسیایی‌تبار در حال تغییر دادن است. در این کشور دین و مذهب آزاد است و از این نظر محدودیتی از جانب دولت وجود ندارد، اما با توجه به طیف مهاجرین اولیه این کشور، دین مسیحیت در این کشور غالب است. زبان رایج در استرالیا، زبان انگلیسی است اما در مناطق مختلف این کشور زبان انگلیسی با لهجه‌های مختلفی صحبت می‌شود.


کشور استرالیا
در نیمکره جنوبی زمین، جمعیت و خشکی‌ها کمتر از نیمکره شمالی است

با بیش از 10 سال تجربه ما اطمینان می دهیم که بهترین راهنمایی را دریافت کنید

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

- از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page