کشور استرالیا برای زندگی

کشور استرالیا و بطور کلی قاره اقیانوسیه از نظر تنوع آب و هوایی، محیط‌زیست، اقلیم و… به‌موجب موقعیت جغرافیایی که در نیمکره جنوبی دارد ازنقطه‌نظرهای مختلف و متفاوتی موردتوجه و حائز اهمیت بوده و باعث شده تا کشور استرالیا برای زندگی بسیار انتخاب خوبی شود.

این کشور دارای اقلیم بسیار متفاوت و معتدل است که هر انسانی را برای زندگی در این شرایط جذب می‌کند که در ادامه به آب و هوای مناطق مختلف استرالیا میپردازیم.

تراکم جمعیتی کشور استرالیا برای زندگی یکی از پایین‌ترین تراکم‌های جمعیتی در جهان است، طی دهه‌های گذشته میانگین نرخ رشد جمعیت در این کشور سالانه ۱٫۲۲ درصد بوده است و تقریباً در هر دو دقیقه یک نوزاد جدید در این کشو متولد می‌شود.

کشور استرالیا

ازنظر قومیتی ساکنین این سرزمین شامل انگلیسی‌ها، ایرلندی‌ها، اسکاتلندی‌ها و هلندی‌ها هستند، موج جدید مهاجرت به استرالیا و شرایط کشور استرالیا برای زندگی طی دهه‌های گذشته ترکیب جمعیت این کشور را به سمت قومیت‌های آسیایی‌تبار در حال تغییر دادن است.

ازنقطه‌نظر شاخص‌های انسانی شامل بهداشت و درمان، شرایط اجتماعی و … جزو کشورهای پیشرفته است و شهرهای شاخص این کشور در زمره شهرهای با شرایط عالی برای زندگی در استرالیا قرار می‌گیرند.

موقعیت جغرافیایی کشور استرالیا

اقیانوسیه کوچکترین قاره جهان و در نیمکره جنوبی قرار دارد، کشورهای استرالیا، نیوزلند و گینه‌نو را در بر می‌گیرد. کشور استرالیا به مساحت تقریبی ۷,۶۸۶,۸۵۰ کیلومترمربع است.

همسایگان استرالیا از سمت جنوب به اقیانوس منجمد جنوبی، از شرق به اقیانوس آرام، از غرب به اقیانوس هند و از شمال به چندین دریا و خلیج  متصل می‌شوند.

استرالیا سرزمینی هموار است که تنها در غرب، فلات غربی استرالیا و در شرق رشته‌کوه‌های استرالیا به چشم می‌خورد، مناطق دیگر سرزمین‌های هموار، خشک‌ و خالی از سکنه است.

تفاوت آب و هوایی در این کشور بسیار جالب‌توجه است، این رخداد را این‌گونه می‌توان توصیف کرد، زمانی که در ایالت شمالی استرالیا مردم با هوای گرم و معتدل زندگی می‌کنند در ایالت جنوبی، زمستان سردی همه‌جا را فراگرفته است.

استرالیا سرزمین چهارفصل اقیانوسیه با تمام گوناگونی و تنوع زیست‌محیطی همگان را به حیرت واداشته است.

بررسی میزان جمعیت و وسعت کشورهای مختلف که دارای وسعت سرزمینی زیادتری نسبت به سایر کشورها هستند ازجمله شش کشور پهناور جهان در مقایسه با کشور استرالیا نشانگر میزان تراکم جمعیتی بسیار کم این کشور است، تراکم جمعیتی در این کشور تقریباً کمتر از سه نفر در هر کیلومترمربع است.

بااین‌وجود با توجه به اقلیم آب و هوایی و همچنین گستردگی کشور استرالیا، در مناطق ساحلی و خصوصاً جنوب شرقی و بهترین محل برای زندگی تراکم جمعیتی بسیار بالایی را شاهد هستیم. شهرهایی مثل سیدنی، کانبرا، آدلاید، نیوساوت ولز و … در مقایسه با سایر مناطق بیشترین تراکم جمعیتی را دارند.

از دلایل پرجمعیت بودن مناطق ساحلی می‌توان سرسبز بودن و داشتن آب‌وهوای خوب را برشمرد. کانبرا که پایتخت استرالیاست جمعیتی بیش از ۳۲۵ هزار نفر دارد، این شهر با طرح قبلی برای هدف‌های بزرگی طراحی شده است و در توسعه این کشور نقش بسزایی داشته است.

ایالت‌های کشور استرالیا برای زندگی

استرالیا از هفت ایالت و چند جزیره تشکیل شده است که عبارتند از:

  • ایالت استرالیای غربی
  • ایالت استرالیای جنوبی
  • قلمرو شمالی
  • ایالت ویکتوریا
  • ایالت کوئیزلند
  • ایالت نیو‌‌ساوت‌ولز
کشور استرالیا برای زندگی
کشور استرالیا برای زندگی

ساکنین بومی این کشور قریب به نیم میلیون نفر و در حدود ۲٫۵ درصد از جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند. این سرزمین مساحتی معادل کشور آمریکا داشته و حدوداً ۲۵ برابر جزیره بریتانیا است. مساحت کشور استرالیا دو برابر مجموع مساحت کشورهای هند و پاکستان است.

استرالیا کشوری چهارفصل است، به‌طوری‌که تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها سرد است، اما آنچه نیاز امروز زندگی شهری است هوای پاک است که در این سرزمین بسیار فراوان و بی‌نظیر است.

شهر ملبورن ازنظر آب‌و‌هوایی مانند کشور انگلستان است، آب‌وهوای سیدنی معتدل و میزان بارش باران در آن بیشتر از سایر شهرهاست به‌نحوی‌ که در تابستان‌ها نیز کم‌وبیش باران می‌بارد، حداکثر دما در سیدنی به ۱۷ درجه می‌رسد و بسیار معتدل است.

یونیک میگرشن

اقتصاد این کشور شامل دو بخش خصوصی و دولتی است، ازنظر اقتصادی در زمره کشورهای با اقتصادی پویا و رو به رشد قرار می‌گیرد.

در این کشور دین و مذهب آزاد است و از این نظر محدودیتی از جانب دولت وجود ندارد، اما با توجه به طیف مهاجرین اولیه این کشور، دین مسیحیت در این کشور غالب است.

زبان رایج در استرالیا، زبان انگلیسی است اما در مناطق مختلف این کشور زبان انگلیسی با لهجه‌های مختلفی صحبت می‌شود.

کشور استرالیا
منطقه و زبان کشور استرالیا

اشتراک گذاری متن

به بالای صفحه بردن